Start Time 09:50:00              
Helm Crew Club Class Sail No. H'Cap Finish Time Elapsed (hh:mm:ss) Elapsed (secs) Corrected
(secs)
Pos'n
                     
Olly Harris n/a Weston SC Shadow X  GBR 084 1.076 12:31:43 02:41:43 9703 9,018 1
Rob Forrester n/a Weston SC Shadow X  17 1.076 12:42:27 02:52:27 10347 9,616 2
Peter Tovey Rebecca Tovey Marconi SC Nacra Infusion F1 876 0.966 12:26:53 02:36:53 9413 9,744 3
Lloyd Turner n/a Island YC Duma GBR 160 1.072 12:48:38 02:58:38 10718 9,998 4
Paul Warren n/a Rutland Formula 16  207 0.989 12:36:23 02:46:23 9983 10,094 5
Mark Smith Rob Buckmaster DWSC Nacra 20 One Design  1060 0.925 12:26:03 02:36:03 9363 10,122 6
Paul Tanner n/a Gurnard SC Shadow X  86 1.076 12:53:12 03:03:12 10992 10,216 7
Steve Monks Graham Clark Marconi SC AHPC Capricorn F18  GBR 5 0.966 12:38:06 02:48:06 10086 10,441 8
Dave Lowe n/a Rutland A Class   GBR 39 0.988 12:44:29 02:54:29 10469 10,596 9
Struan Wallace n/a TBYC Bimare Class A V GBR 53 0.989 12:46:38 02:56:38 10598 10,716 10
Nic Dewhirst Roger Fermer Whitstable YC Nacra Infusion F1 GBR 18 0.966 12:43:14 02:53:14 10394 10,760 11
Gordon Upton Rutland A Class   GBR 38 0.988 12:48:43 02:58:43 10723 10,853 12
Alex Burling Laura Gordon Canvey Island Hurricane 5.9 SX  421 0.989 12:51:59 03:01:59 10919 11,040 13
Ian Smith n/a Rutland A Class   058 0.988 12:55:31 03:05:31 11131 11,266 14
Steve Pooley n/a Queensmead Unicorn  1086 1.146 13:25:37 03:35:37 12937 11,289 15
Darren Wood Tracey-Ann Southeron Island YC Spitfire  8 1.033 13:05:54 03:15:54 11754 11,379 16
Malcolm Holmes John Moore Datchet Water Hurricane 5.9 SX  155 0.989 12:58:49 03:08:49 11329 11,455 17
Gordon Deuce n/a Brightlingsea Sprint 15 Cat Boa 1461 1.376 14:13:25 04:23:25 15805 11,486 18
James Henson Oli Greber Weston SC Hobie 16 LE (without spinnaker)  110301 1.195 13:39:19 03:49:19 13759 11,514 19
Stewart Smith n/a Grafham Topaz 14Xtreme  51 1.233 13:48:18 03:58:18 14298 11,596 20
Kevin Morris n/a Grafham Sprint 15 Cat Boa 1560 1.376 14:19:31 04:29:31 16171 11,752 21
Steve Mansell Doug Robertson Rutland AHPC Viper Double   93 1.018 13:19:27 03:29:27 12567 12,345 22
Richard Beke n/a Queensmead Unicorn  1085 1.146 13:48:38 03:58:38 14318 12,494 23
Paul Elms Marconi SC Catapult  507 1.244 14:14:01 04:24:01 15841 12,734 24
John Bell John Dobbs Island YC Hurricane 5.9 SX  377 0.989 13:21:06 03:31:06 12666 12,807 25
Alastair Forrest n/a Catapult Assoc Catapult  524 1.244 14:22:06 04:32:06 16326 13,124 26
Derek Darley Dave Jolly IOSSC Sheppey Sprint 15 GTI  1991 1.404 14:58:16 05:08:16 18496 13,174 27
Dan Bell Harry Lucus Island YC Dart 18  1576 1.210 14:17:45 04:27:45 16065 13,277 28
David Hitt Rhiannon Hitt Marconi SC Dart 18  6438 1.210 14:21:36 04:31:36 16296 13,468 29
Nick Montgomery Richard Manning Marconi SC Dart 18  5304 1.210 14:56:36 05:06:36 18396 15,203 30
Jamie Walker n/a Rutland Bimare Class A V GBR 45 0.989 14:05:15 04:15:15 15315 15,485 31
Bruce Eveleigh Chris McDowell Creeksea SC Mystere 5.0  615 1.195 15:14:26 05:24:26 19466 16,290 32
Kevin Dowley Tom Brooks Marconi SC Tornado  414 0.919 14:02:01 04:12:01 15121 16,454 33
David Chick Rob Helle-Lorentzen Creeksea SC Dart 18  1254 1.210 16:04:24 06:14:24 22464 18,565 34
Paul Soderberg Pam Soderberg Island YC Dart 18  5936 1.210 DNS DNS DNS DNS  
Bruce Allison n/a Marconi SC Sprint 15 Cat Boa 1812 1.376 RTD RTD RTD RTD  
Jonathan Brooks Ian Keen Stone SC Shearwater  1897 1.185 RTD RTD RTD RTD  
Simon Plumb n/a Marconi SC Dart 18 Cat Boat  6176 1.237 RTD RTD RTD RTD  
Darren Friswell Brett Urwin Marconi SC Dart 16  2959 1.283 RTD RTD RTD RTD  
Toby Winchester David Lester Grafham Bimare X4 F18  GBR 40 0.966 RTD RTD RTD RTD